جستجو

نشست هاي تخصصي

نشست هاي تخصصي

تاریخ: ﺳﻪشنبه, 22 مرداد,1392 نظرات: 0 نظر نمایش: 1290 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
بافت هاي فرسوده - نشست اول

بافت هاي فرسوده - نشست اول

برگزاری اولین نشست تخصصي بررسي بافت فرسوده شهری اهواز: چالش ها و راهکارها

 

زمان: سه شنبه 18 تير 1392                      مكان:سالن اجتماعات دفتر شهردار

نشست تخصصي "بررسی بافت‌های فرسوده شهری اهواز: چالش ها و راهکارها" در شهرداری اهواز برگزار شد.
 در این نشست که با حضور اساتید دانشگاه شهيد چمران اهواز و مديران و اعضاي اتاق فكر شهرداري اهواز به همت مدیریت مطالعات و پژوهش معاونت برنامه ریزی و توسعه شهرداري اهواز در سالن اجتماعات دفتر شهردار برگزار شد، سخنرانان در ارتباط با مبانی و مفاهیم بافت فرسوده شهري، تجارب موفق شهرداري‌ها و راهكاراهاي افزايش مشارکت مردمی به بحث و تبادل نظر پرداختند.
مدیر مطالعات و پژوهش شهرداری اهواز با تبیین و تشریح اهداف برگزاری نشست‌های تخصصی اين مديريت اظهار داشت: این نشست‌ها با هدف شناسایی چالش‌ها و فرصت‌هاي موجود در بخش‌هاي مختلف نظير محيط زيست شهري، شهرسازي و معماري، فضاي سبز و عمران شهري، زيباسازي و خدمات مطلوب شهري و افزايش حس تعلق شهروندان به بررسی علمی و اجرایی چالش‌ها و راهکارها برگزار مي‌شوند.
امین شحیطاوی اضافه كرد : نبايد انتظار داشت با يك نشست مشكلات موجود شهراهواز حل شود بلكه مي‌بايست با ارزیابی بیشتر و همکاری‌های کارشناسی شوراي محترم اسلامي شهر ، شهرداری و دانشگاه‌ها، شاهد خروجی‌های مفید و البته با كيفيت مطلوب این نشست‌ها در آينده باشيم.
در این نشست اعضاء هیئت علمی گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری دانشگاه شهید چمران،  مدیرعامل و کارشناسان سازمان نوسازی و بهسازي، کارشناسان سازمان زیباسازی و معاونت حمل و نقل و ترافیک و خدمات شهری، مدیریت املاک و معاونت شهرسازی و همچنين نمایندگان شرکت‌های عمران و بهسازی شهری ایران شرکت فعالانه داشتند.
 درادامه این نشست مهراب فلسفی زاده، مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی به تشريح وضعیت موجود بافت فرسوده شهر اهواز پرداخت و اظهار داشت: عمده مشکلات ما در این سازمان عدم تعامل برخي دستگاه های مختلف اجرایی و بانك‌ها در این حوزه است.
وی افزود: در بحث تخفیف‌ها، ازجمله 50 درصد تخفيف براي پروانه ساخت، شهرداري وظایف خود را بخوبی انجام داده است ولی سایر دستگاه‌ها همکاری لازم را با شهروندان و شهرداری ندارند.
 سپس دکتر محمدی، عضو هیئت علمی گروه جغرافیا به ارائه توضیحاتی در ارتباط با نقش مشارکت مردمی و راهکارهای جلب مشارکت مردمی پرداخت و گفت نهادسازی اولین قدم در راه توانمندسازی است و برای حل مشکلات موجود ما باید کاری کنیم تا اجتماعات محلی خود به حل مشکلات خود بپردازند.
وی گفت با اقداماتی چون تشکیل شورایاری‌ها، برگزاری مراسم تخصصي و جشن‌های مختلف، برگزاری مسابقات و ایجاد رقابت بین محلات می‌توان به تقویت مشارکت های مردمی در شهر اهواز پرداخت.
در ادامه مراسم، دکتر سعید امان‌پور، دیگر عضو هیئت علمی گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری در قالب اسلاید و پاورپوینت به تبیین اصول و مفاهیم بافت‌های فرسوده شهری، نظریه‌ها و مکتب‌ها و نیز شرح تجارب موفق در ارتباط با بافت‌هاي فرسوده شهري پرداخت.
 دكتر امانپور همچنین به موانع مشارکت اشاره کرد و تاكيد نمود: لزوم برنامه‌ریزی شهري صحيح و كمك به افزايش پتانسيل‌هاي محلي از جمله فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري ملي و استاني در شهر اهواز بيش از پيش احساس مي شود.
 به گفته وی، بر اساس یافته‌ها پژوهشي، بین احساس مالکیت ساکنین بافت فرسوده و میزان مشارکت آنها در مدیریت شهری رابطه معناداری وجود دارد.
در جمع‌بندي اين نشست دکتر صفایی پور، مدیر گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی دانشگاه شهید چمران گفت: اطلاق واژه "فرسوده" به این بافت‌ها بار منفی فراواني دارد که خود موجب رویگردانی و عدم مشارکت و سرمايه‌گذاري در اين بخش با ارزش شهري می‌گردد.
 وی افزود چرا واژه "بافت ارزشمند" به این بافت‌ها اطلاق نمی‌شود زیرا این بافت‌ها هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ اجتماعی دارای ارزش فراوانی هستند.
دكتر صفايي‌پور همچنین پيشنهاد داد: شهرداري و ساير ارگان‌ها بخشي از مراسم‌ها و جشن‌هاي مهم سال را در محله‌هاي قديمي و بافت‌هاي ارزشمند شهري برگزار كنند زيرا باعث ارزشمندي بيشتر موقعيت این محلات و افزايش سرزندگي و نشاط اجتماعي مي‌گردد.
وي از اعلام آمادگي دانشگاه شهيد چمران براي همكاري بيشتر با شهرداري در اين ارتباط خبر داد و تاكيد كرد: ارتباط بدنه علمي دانشگاه با شهرداري مي‌تواند باعث افزايش بازدهي و توان اجرايي فعاليت‌ها و كاهش آسيب‌هاي پيش روي شهر و شهروندان گردد.
همچنين در اين نشست با توجه به مشكلات و راهكارهاي ارائه شده از سوي سخنرانان، مقرر گرديد در نشست بعدي از نمايندگان محترم مردم در شوراي شهر و مجلس، مسئولين سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و مديران عامل بانك‌ها دعوت بعمل آيد.
در اين نشست همچنين سركار خانم معصومي از معاونت شهرسازي، آقاي عباسي از مديريت حقوقی، بايماني و طهماسبي از سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري اهواز، سركار خانم فرجي بيرگاني دبير نشست‌هاي تخصصي مديريت مطالعات و پژوهش ديدگاه ها و نقطه نظرات خود را در ارتباط با موضوع نشست بيان كردند.

 

نتایج نشست اول "بررسی بافت فرسوده شهر اهواز: چالش ها و راهکارها"

 • درخصوص اعطای تسهیلات نوسازی، برای جلب همکاری بیشتر و تسریع روندها از نمایندگان بانک‌های عامل دعوت به حضورگردد.
 • در ارتباط با راهکارهای فرهنگی همچون تغییر دیدگاه و ایجاد ترمینولوژی مناسب تحقیق گردد.
 • جلب مشارکت های مردمی با توجه بیشتر به محلات همچون برگزاری جشن ها و مسابقات در محلات انجام گردد.
 • تعامل با سازمان میراث فرهنگی، سازمان آب و برق و دیگر سازمان ها و نهادهای بعد افزایش یابد زیرا مشکلات بافت فرسوده بدون همکاری همه متولیان حل نخواهد شد.
 • از آنجا که این بافت‌ها ارزش اقتصادی و اجتماعی زیادی دارند، بهتر است بجای واژه "بافت فرسوده" از واژه "بافت ارزشمند" استفاده کرد تا مردم میل و رغبت بیشتری به سکونت در این محلات داشته باشند.
   

شرکت کنندگان:

مهندس فلسفی‌زاده(مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری اهواز- آقای دکتر سعید امانپور(عضو هیئت علمی گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه شهیدچمران- آقای دکتر مسعود صفایی پور(عضو هیئت علمی گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری دانشگاه شهیدچمران- آقای دکتر مصطفی محمدی(عضو هیئت علمی گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه شهیدچمران- آقای امین شحیطاوی(مدیر مطالعات و پژوهش)-آقای صادق چلداوی(کارشناس مطالعات و پژوهش)-آقای اسماعیل ابراهیمی(کارشناس مطالعات و پژوهش)-خانم ناهید بابادی یوسفی(کارشناس مطالعات و پژوهش)-خانم مهسا جعفری‌زاده(کارشناس مطالعات و پژوهش)- خانم فاطمه فرجی بیرگانی (کارشناس مطالعات و پژوهش و دبیر نشست‌های تخصصی مدیریت مطالعات و پژوهش معاونت برنامه‌ریزی و توسعه)- آقای احمدرضا رستگارزاده(کارشناس تسهیلات شرکت عمران و مسکن‌سازان خوزستان)- خانم آزاده عالیپور(کارشناس سازمان زیباسازی)-خانم فرزانه وحیدیان(مسئول بافت فرسوده معاونت شهرسازی و معماری)-آقای علیرضا بایمانی(سرپرست معاونت طرح و توسعه سازمان بهسازی و نوسازی شهر اهواز)-آقای عارف عباسی اصل(کارشناس املاک شهرداری اهواز)-خانم اشرف دالوند(کارشناس اداره کل راه و شهرسازی خوزستان) و ...

کد: 12904
نویسنده خبر: اپراتور سایت
 
تصاویر مرتبط
 • بافت هاي فرسوده - نشست اول
 • بافت هاي فرسوده - نشست اول
 • بافت هاي فرسوده - نشست اول
 • بافت هاي فرسوده - نشست اول
 • بافت هاي فرسوده - نشست اول
 • بافت هاي فرسوده - نشست اول
 • بافت هاي فرسوده - نشست اول
 • بافت هاي فرسوده - نشست اول
 • بافت هاي فرسوده - نشست اول
 • بافت هاي فرسوده - نشست اول

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.