جستجو

نشست هاي تخصصي

نشست هاي تخصصي

تاریخ: ﺳﻪشنبه, 22 مرداد,1392 نظرات: 0 نظر نمایش: 1157 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
بافت هاي فرسوده - نشست دوم

دومین نشست "بررسی بافت‌های فرسوده شهری اهواز: چالش‌ها و راهکارها" به همت مدیریت مطالعات و پژوهش معاونت برنامه‌ریزی و توسعه در دفتر این مدیریت برگزار شد و طی آن مشکلات بافت‌های فرسوده به شکل دقیق‌تر مورد بررسی قرار گرفت.

 

زمان: سه شنبه 31 تير 1392                                 مکان: دفتر مدیریت مطالعات و پژوهش
 

در ابتدای این نشست، فرجی، دبیر نشست‌های تخصصی مدیریت مطالعات و پژوهش معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری اهواز، با تاکید بر تاثیر محله‌های قدیمی بر هویت بخشی به شهر، مساله حفظ بافت‌های قدیمی بعنوان سرمایه‌های معنوی شهر را ضروری دانست و گفت: در این رابطه، بطور مثال، محله عامری با بهره‌مندی از پتانسیل‌هایی چون نزدیکی به رودخانه، وجود آستان علی بن مهزیار، خانه‌های قدیمی که قابلیت تبدیل شدن به جاذبه‌های گردشگری دارند، بازار روز، پل قدیمی سنون، پل سیاه، قدیمی‌ترین مسجد اهواز در نوع خود کاملترین مجموعه فرهنگی اهواز بشمار می‌رود، پتانسیل بسیار خوبی برای تبدیل شدن به محله نمونه گردشگری را بعنوان بخش مهمی از تاریخ شهر اهواز دارد.
وی با تاکید بر لزوم حرکت بر اساس نظر شهردار محترم مبنی بر تقویت جاذبه‌های گردشگری شهر، اظهار داشت در این رابطه نیاز به یک تلاش همگانی داریم و افزود: همکاری شهرداری، سازمان میراث فرهنگی، سازمان‌های آب و برق، سازمان مسکن و بانکها در این راستا ضروری است و می‌تواند گره از مشکلات فراوان موجود بگشاید.
در ادامه رستگارزاده، مسئول تسهیلات بافت‌های فرسوده در شرکت مادر تخصصی عمران و مسکن سازان خوزستان  با ارائه توضیحات کاملی در ارتباط با نحوه ارائه تسهیلات بافت فرسوده، در مورد مشکلات موجود گفت: بوروکراسی اداری موجود در روند دریافت تسهیلات، سرخوردگی و یاس متقاضیان را بدنبال دارد  و این امر به یکی از دلایل عمده عدم تسریع نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده تبدیل شده است. همچنین وی به تاثیر زیباسازی و ایجاد فضای سبز در بهبود چهره و سیمای مناطق بافت‌های فرسوده اشاره کرد و همچنین  لزوم ارتباط رو در رو با ساکنان این محلات را گامی موثر در شناخت و رفع مشکلات آنها دانست.
دالوند، کارشناس مسئول بافت های فرسوده در سازمان مسکن و شهرسازی در این نشست افزود: از مسائل اجتماعی این بافت‌ها نیز نباید غافل شد، زیرا این چالش‌ها، تاثیر بسزایی بر تصمیم گیری درخصوص نوسازی بافت‌های فرسوده توسط ساکنان این بافت‌ها دارد. وی همچنین گفت: کم نیستند افرادی که با وجود ساکن شدن در محله‌های دیگر شهر، به دلیل احساس تعلق به محله پیشین خود پس از مدتی به محله خود باز می گردند.
بایمانی، سرپرست معاونت طرح و توسعه و مطالعات شهری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اهواز نیز به طولانی بودن روند اخذ پروانه ساختمانی و عدم تسهیلات دهی بانکها در ماه‌های پایانی و آغازین سال اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از افرادی که موفق به اخذ پروانه می‌شوند، عملاً با این نحو عملکرد بانکها، حدود شش ماه از مهلت خود برای ساخت را از دست می‌دهند و این خود یک عامل بازدارنده است. وی همچنین حضور مدیران ارشد در این جلسات را ضروری دانست و گفت: بدون حضور این افراد در این نشست‌ها، مشکل چندانی حل نخواهد شد.
وحیدیان، نماینده معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اهواز نیز بر لزوم انجام اقدامات مرتبط با زیباسازی در این بافت‌ها تاکید کرد و گفت این بافت‌ها قابلیت‌های خوبی برای اجرای پروژه هایی همچون پیاده‌راه‌های پلکانی و غیره دارند.
ابراهیمی، کارشناس معاونت برنامه‌ریزی و توسعه نیز گفت: برای درک مشکلات و تعامل بهتر با ساکنان بافت‌های فرسوده باید به میان آنها رفت و پای صحبت آنان نشست و یا حداقل از این افراد در نشست‌ها دعوت کرد.
در پایان مدیر مطالعات و پژوهش، لزوم دسته‌بندی مشکلات مالی، اداری و اجتماعی بافت‌های فرسوده را شاکله تسریع نوسازی و بهسازی شهری این گونه بافت‌ها برشمرد.
 امین شحیطاوی افزود: اندازه‌گیری میزان موفقیت هر نشست تخصصی به واکاوی عالمانه مشکلات و ارائه راه‌حل‌های امیدوارکننده و عملی بستگی دارد که این می‌تواند موفقیت مدیران و تصمیم‌گیران حوزه مدیریت شهری را بدنبال داشته باشد.
شحیطاوی حضور نمایندگان محترم بانکها، سازمان‌ها و مدیران مربوطه را در نشست سوم ضروری دانست و تاکید کرد: قطعاً همه اعضای شرکت کننده در این نشست خواستار استفاده حداکثری از زمان و امکانات موجود برای تسریع روند نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده که از نظر شهرسازی بسیار ارزشمند هستند، می‌باشند.
گفتنی است این نشست با حضور کارشناسان معاونت برنامه‌ریزی و توسعه، سازمان نوسازی و بهسازی، معاونت شهرسازی و معماری، شرکت مادر تخصصی  عمران و مسکن سازان خوزستان و سازمان مسکن و شهرسازی برگزار گردید.

 

نتایج نشست دوم "بررسی بافت فرسوده شهر اهواز: چالش ها و راهکارها"
 

  • فازبندی مسائل بافت فرسوده برای پرداختن به آنها بشکل جداگانه
  • تعین مشکلات تسهیلاتی و قانونی بعنوان دستور کار نشست سوم.
  • تعیین بانک‌های عامل(سپه، ملی، تجارت و مسکن)
  • تعیین فازهای دیگر نشست از قبیل مشکلات با دیگر سازمان های مرتبط، جلب مشارکت مردمی، گردشگری و بافت فرسوده، زیباسازی بافت فرسوده و سرمایه گذاری در بافت فرسوده.
  • تاکید بر نیاز به حضور مدیران ارشد جهت تصمیم‌گیری‌های لازم.
     

شرکت کنندگان:

آقای امین شحیطاوی(مدیر مطالعات و پژوهش)- آقای اسماعیل ابراهیمی(کارشناس مطالعات و پژوهش)-خانم فاطمه فرجی بیرگانی (کارشناس مطالعات و پژوهش)-آقای احمدرضا رستگارزاده(کارشناس تسهیلات شرکت عمران و مسکن سازان خوزستان)-خانم فرزانه وحیدیان(مسئول بافت فرسوده معاونت شهرسازی و معماری)-آقای علیرضا بایمانی(سرپرست معاونت طرح و توسعه سازمان بهسازی و نوسازی شهر اهواز)-خانم اشرف دالوند(کارشناس اداره کل راه و شهرسازی استان خوزستان)

کد: 12905
نویسنده خبر: اپراتور سایت

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.